دیروز بورس تهران با رشد نزدیک به 16000 واحدی خود، به وسط کانال 375000 واحدی رسید و مجددا به محدوده مقاومتی خود نزدیک شد. چیزی که در معاملات دیروز مشهود بود، افزایش قدرت فروشندگان نسبت به خریداران بود. چیزی که من در بازار میبینم این است که، فعالان بازار به دلیل ناپایداری در شرایط ی و افزایش ریسک های سیستماتیک، به 3 دسته تقسیم شده اند. این 3 دسته، بر اساس قدرت ریسک پذیری خود، در حال اصلاح سبد خود هستند. عده اول که افراد ریسک گریز هستند، همه یا بخش عمده ای از سهام خود را نقد کرده اند. دسته دوم، افراد با ریسک متوسط هستند که فقط بخش اعتباری سبد خود را نقد میکنند و منتظر سیگنال های بعدی میمانند و دسته سوم که افراد پر ریسک هستند، فقط نظاره گر هستند و با بخش کمی از نقدینگی خود، فعلا از نوسانات بازار استفاده میکنند. این فشار فروش که حتی در معاملات دیروز نیز وجود داشت، بیشتر ناشی از نقد کردن همان اعتبارهایی است که در بالا گفتم. حال باید منتظر باشیم و ببینیم که آیا شرایط ی به وضعیت نرمال باز میگردد یا خیر؟ در صورتیکه اوضاع عادی شود، همین اعتبارها مجددا به بازار تزریق خواهد شد و شاهد افزایش تقاضا در بازار خواهیم بود. برخی دوستان سوال میکنند که خود من این روزها در بازار چه کار میکنم. در این خصوص باید بگویم که در این دسته بندی که در بالا اشاره کردم، من خودم در گروه سوم قرار دارم. اما در خصوص بازار امروز، انتظار دارم که بازار کار خودش رو با مثبت شروع کنه و همان داستان تسویه اعتبارها، مجددا بازار را دچار فشار فروش کند. البته من نگرانی در این فشار فروش نمیبینم و نهایتا میتواند باعث نوسان در بازار شود. جو عمومی بازار، فقط در وضعیت احتیاط است و از آن جو بسیار منفی روزهای قبل، خبری نیست. فقط کافی است تا شرایط ی آرام شود تا دوباره ورود نقدینگی به بازار سرازیر شود.  

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Michael babyboy بهترین دکتر مغز و اعصاب مشهد این راه من بود فروشگاه مجاز ایساکو پیمان مرادی مزایای پرفکت مانی Joshua Jodi فرش ماشینی کاشان